Дни преди Великден жителите на град Елин Пелин са изненадани от появата на внушително разпятие. То изниква неочаквано на кръговото кръстовище на влизане в града откъм село Мусачево. Високо е 12 метра.
Кръстът е изработен от стомана, а фигурата на Исус е от бронз. И двата елемента в момента са черни.
Новината идва на фона на опита на Българската православна църква да навлезе в академичния свят и политическия живот с подкрепата на президента Румен Радев и няколко партии, сред които "Възраждане" и "Величие". В последните месеци МОН предложи да се изучава задължително религия в училище, а патриарх Даниил произнесе пред БАН слово, което беше определил като "академична проповед".
Разпятието в Елин Пелин е издигнато без допитване и без предупреждение - в един момент хората просто са видели кран, който издига на кръстовището висок монумент.
Малко местни жители се радват на появата му, повечето се възмущават, става ясно от групи в социалните мрежи, свързани с града. Една от причините е в това, че районът има нужда от пари за съвсем други цели - в него често няма вода, понякога спира и токът, улиците са разбити, липсва маркировка.
Без значение дали са "за" или "против" разпятието, хората са обединени от едни и същи въпроси, валидни към деня на изненадващото възникване на монумента: не е известно кой е взел решението за издигането му, защо го е взел, дали е поставил разпятието временно или за постоянно, колко струва това и откъде са дошли парите.
Два дни след инсталирането общинските власти все пак започнаха да отговарят на някои от въпросите. Свободна Европа научи, че в тази история има поне четири проблема:
- решението е взето без допитване до хората и до Общинския съвет, а по-късно е обяснено с невалидни или нерационални аргументи;
- местните власти цитират две различни суми, платени за разпятието, като едната сума е двойно по-голяма от другата;
- едната цитирана сума би изисквала обществена поръчка, но такава не е имало;
- символиката в разпятието се оспорва от експерти.
Община Елин Пелин
Новото разпятие не е единственият религиозен символ в Елин Пелин.
През 2020 г. на другото му кръгово кръстовище са поставени две големи икони - на Св. Богородица и Св. Иван Рилски, които са осветени през нощта.
През 2022 г. край близкото село Нови хан е разположен огромен светещ в тъмното кръст. Той е висок 36 метра и се вижда както от близката магистрала "Тракия", така и от много селища в общината.
Ивайло Симеонов (ВМРО) е кмет трети мандат. Той казва, че политиката му е да привлече инвеститори и млади хора, които да се заселят в района. По думите му "общината е православна" и това оправдава нуждата от религиозните символи.
Експерти, с които Свободна Европа разговаря, оспорват именно наличието на православен канон в разпятието в Елин Пелин и в кръста в Нови хан. За тях разпятието е католически символ, а лицето на кръста не гледа към изток и запад.
Не всички изповядват християнство или някаква религияГенка Минчева
За местните жители проблемът е на друго място. "Не всички изповядват християнство или някаква религия", казва пред Свободна Европа Гинка Минчева от местното сдружение "Гражданска алтернатива". "Какво ви пречи кръстът? [Той е тук, за да] ви напомня, че има Бог, който умря за вас", пише Васка Янева във Фейсбук групата Elinpelin.info.
В тази група е проведено неформално допитване сред 500 местни жители. 83% са против поставянето на разпятието. Те го определят като демонстрация, гротеска, ненормална работа, зловещо изображение, гавра, злоупотреба, благоустройствен гаф.
Информацията идва два дни по-късно
Два дни след появата на разпятието от общината отговориха на някои от въпросите след проявен медиен интерес. То ще остане на кръговото за постоянно, казва председателят на общинския съвет Богомил Бранков пред Нова телевизия. От думите на кмета Ивайло Симеонов пред бТВ се разбира, че инсталацията е поставена там, за да:
- пази кръстовището от катастрофи;
- спомага раждаемостта в общината.
Думата "раждаемост" възниква още миналата година, когато кметът коментира поставения през 2022 г. кръст до Нови хан. Тогава той казва, че кръстът е увеличил раждаемостта. Сега, когато го питат за разпятието в Елин Пелин, той казва, че такава ще бъде и ролята на новия монумент.
Фактите не го подкрепят. Всъщност в десетте години, предшествали появата на кръста в Нови хан, общината е една от малкото в страната с положителен прираст на населението и раждаемост, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
А именно в годината на вдигането на кръста - 2022, прирастът в общината намалява, показват данни, предоставени на Свободна Европа от НСИ.
От местното полицейско управление казаха пред Свободна Европа, че за последните 5 години на територията на Елин Пелин са станали две тежки катастрофи с един загинал, а на кръстовището с разпятието - една, с една жертва.
"След преустройството на кръстовището с кръстовище с кръгово движение (началото на 2025 г. - бе.ред.) няма констатирани пътнотранспортни произшествия със загинали", гласи отговорът.*
Поставянето на разпятието в Елин Пелин съвпада с обявена от МВР обществена поръчка за 30 хил. икони. С тях вътрешното министерство цели да осигури пътна безопасност, съобщава "Капитал".
Това не са единствените случаи, в които политици призовават към езически обреди или религиозни символи, вместо към прилагане на закона. Преди години кметът на Нова Загора Николай Грозев беше заръчал да се ръси захар по пътищата срещу катастрофите.
"Ние като православна община държим да се обърнем с молитва към Господ бог", казва кметът Ивайло Симеонов за разпятието.
Само че богослови и реставратори на икони и стенописи, с които Свободна Европа разговаря, казват, че в православието изображения като фигура на кръст не се представят така.
"Това е католически прийом. Православието не развива скулптурата като жанр", казва пред Свободна Европа С. Минчев, реставратор.
По думите му "[разпятието] е с твърде загадъчно предназначение". "Интересно е дали не се опитва да представи някакъв синкретизъм между църквите - нещо, срещу което православието твърдо се бори", казва той.
"Поставянето на свещени символи извън места, които са подходящи за това, не е просто признак на ниска култура. Това е профанизиране", добавя реставраторът.
По думи на енорийския свещеник Иван разпятието трябва да послужи като "предупреждение" и "равносметка".
"На всяка наша могилка (гроб - бел.ред.) като православни християни стои именно този кръст", казва той пред Нова телевизия.
Отец Иван Плещов е баща на един от зам.-кметовете на Елин Пелин - Николай Плещов (ВМРО). В дейността си той ще "залага на работа с директорите на училищата в общината за въвеждане на православно вероучение като учебен предмет", е записано през 2015 г. във визитката му на страницата на ВМРО Елин Пелин във Фейсбук .
На информацията, че разпятието е предизвикало спорове между защитниците и противниците си, отец Иван отговаря така:
[Разпятието] стряска. Аз като го видях, също потръпнахотец Иван
"Кръстът е радост за вярващите и язва за демоните. И тая язва е голяма, особено когато кръстът е такъв внушителен и така добре изработен, за да впечатлява. Той стряска. Аз като го видях, също потръпнах."
"Прилича на вход за гробище. Много е потискащо, даже страшно", гласи коментар в пост за кръста във фейсбук групата "Elinpelin.info". Повечето го наричат "кич". Някои казват, че ще променят маршрута си за влизане в града, за да не го виждат.
100 хил. лв. за кръст и 110 хил. лв. за разпятие
Решението за поставянето на разпятието е взето от общинското ръководство, като не е търсено мнението нито на общинския съвет, нито на обществеността. По думите на кмета съгласно нормативните изисквания за такъв вид конструкции обсъждане и съгласие не е необходимо. Не е необходимо и възлагане на обществена поръчка за избиране на фирма изпълнител.
Разпятието е платено с пари от бюджета - 50,4 хил. лв. - за изработка, доставка и монтаж. Това гласи отговорът на Ивайло Симеонов пред Свободна Европа.
Но в справката за капиталовите разходи на общината за 2025 г., с която Сводна Европа разполага, е посочена сумата 110,4 хил. лв., платена за разпятието.
Именно тази сума - 110,4 хил. лв., одобри постфактум и местният общински съвет на заседанието си на 21 април, заедно с бюджета на общината за 2025 г. - 56 млн. лв.
Община Елин Пелин не отговори на въпроса на Свободна Европа откъде идва това драстично разминаваме в сумите.
Договорът за възлагане на обществена поръчка е сключен директно с дружеството изпълнител - на основание чл. 20, ал. 4 от Закона за обществените поръчки. Кметът не посочва коя е фирмата.
Въпросният законов текст гласи, че могат да се възлагат директно обществени поръчки с прогнозна стойност, по-малка от 100 хил. лв.
Свободна Европа поиска по Закона за достъп до обществена информация копие от договора с фирмата изпълнител.
Ако в него е посочена сумата от 110,4 хил. лв., това би означавало, че той е сключен в нарушение на закона. Ако сумата е под 100 хил. лв., възниква въпросът къде са дадени останалите пари.
Авторът (скулпторът) на разпятието не е известен, казва още кметът, който заключава, че авторските права принадлежат на общината.
Историята с разпятието в Елин Пелин повтаря тази с кръста, издигнат през 2022 g. до Нови хан. Кръстът също е поставен без обществено обсъждане, по инициатива на кмета и върху общинска земя. Той струва на общината 100 хил. лева (точно 99 999,99 лв., за да е под прага за сключване на обществени поръчки).
За изпълнението не е обявена обществена поръчка, сключен е директно договор с изпълнителя - фирмата "Феростийл Груп".
Разликата е в това, че т. нар. обект "Религиозен паметник – Православен кръст" е издигнат след решение на Общинския съвет (от септември 2018 г.) и разрешение за строеж (от май 2022 г.).
Пилон можеш да боднеш навсякъде, с кръстовете не може такаС. Минчев
Реставраторът С. Минчев вижда в кръста до Нови хан нещо, което смесва религията, демонстрацията и патриотарството. "Това не е пилон за издигане на българското знаме. Символното предназначение на кръстовете е различно, както и мястото на поставяне. Пилон можеш да боднеш навсякъде, с кръстовете не може така", казва той. Въпреки това през 2022 г. кръстът беше осветен от патриарх Неофит.
Прави впечатление, че в община, страдаща от спиране на тока, религиозните символи са осветени. В случая с кръста в Нови хан кметството плаща тока, който захранва прожекторите на кръста, разбираме от отговорите на Ивайло Симеонов. От март 2024 до март 2025 г. сумата е близо 8 хил. лв., (около 666 лв. месечно) като в партидата е включено и уличното осветление на квартала, който се намира в близост. Но в квартала има само десетина къщи.
Няма вода, няма ток
Водата спира всеки ден заради аварии, казват жители на Елин Пелин пред Свободна Европа. Токът също често спира, а преди седмица доставчикът Електрохолд не успява да отстрани поредна повреда в продължение на цяло денонощие.
"Продукция за 650 лв. е съсипана", казва шефът на местен месарски магазин във Фейсбук.
"Кметът успя да опропасти готов проект за воден цикъл на града", казва Гинка Минчева. Водопроводът в града е на над 50 г. и не може да издържи на натоварването, тръбите постоянно се пукат.
По думите ѝ пътищата не успяват да понесат трафика на тежкотоварните камиони, които обслужват складовете.
"Кметът ни превърна в логистично гето. Всички пасища между село Гара Елин Пелин и града са заети от складове. Това е добре за работните места, но не и за пътищата", казва Минчева.
Мостът в село Богданлия се руши и има нужда от спешен ремонт. Пари за това отново няма в бюджета, но за разпятието има, казват хора от селото в социалните мрежи.
За Гинка Минчева цялата история с издигането на разпятието е "публичен харч без обсъждане и без одобрение на общинския съвет, злоупотреба със служебно положение и средства".
Две думи за кмета
"Не крия, че съм дълбоко вярващ мъж. Религията ме придържа към ценности и морал. Вярвам, че тя ще ни спаси от разпада на заобикалящия модерен свят", казва Симеонов преди време пред в. "Труд".
Община Елин Пелин беше първата, която се обяви против приемането на Истанбулската конвенция. Този международен документ не беше ратифициран от България под натиска на националистически формации, които го представиха като прокарване на "трети пол". В действителност Истанбулската конвенция е за защита на жените от домашно насилие.
Симеонов е кмет на Елин Пелин от 2015 г. От 2016 г. всяка година той забранява със заповед честването на Хелоуин - празник, който е традиционен за САЩ и се изразява в това, че маскирани деца обикалят къщите и искат лакомства.
Наскоро кметът участва в организираната от МОН дискусия за задължителното обучение по религия, което се предлага.
Симеонов се изказа твърдо за въвеждането на "вероучението", като обвини младите, терапевтите и новите морални практики в "разпад".
Религията и патриотизмът са водещи в политиката на кмета от националистическата формация ВМРО.
Елин Пелин има и детски гвардейски отряд - инициатива на президента Румен Радев. Тези отряди представляват "доброволно обединяване на младежи, които имат интерес към съхраняване на изворите за националното ни достойнство, самочувствие и патриотизъм", е записано в страницата им. Наскоро Радев присъства на събитие на младите гвардейци в града.
*Статията е допълнена в 12:25 ч. с отговора на ОД на МВР в Елин Пелин.
Форум