Връзки за достъпност

Извънредни новини

Русия, Китай и Индия. Кой ухажва талибаните


Руският външен министър Сергей Лавров се среща с външния министър на талибаните Амир Хан Мутаги в Русия през октомври 2024 г.
Руският външен министър Сергей Лавров се среща с външния министър на талибаните Амир Хан Мутаги в Русия през октомври 2024 г.

Откакто взеха властта през 2021 г., талибаните в Афганистан са отбягвани от чуждите правителства. В последните месеци обаче постигнаха няколко големи успеха в сферата на дипломатическите отношения.

Тази седмица индийският специален пратеник Ананд Пракаш беше в Кабул за разговори с високопоставени талибански лидери. Фокусът беше засилването на политическите и търговските връзки.

Това се случи, след като узбекският външен министър Бахтияр Саидов прие талибанска делегация в Ташкент, за да разговарят за предложената трансафганистанска железопътна връзка.

Най-значимият успех обаче дойде миналата седмица, когато Русия извади талибаните от списъка си с терористични организации и се съгласи да бъдат назначени посланици в Кабул и Москва.

Все още никой не е признал талибанския режим. Военната власт е критикувана заради широко разпространени нарушения на човешките права, особено срещу жени и момичета.

Но нещата вървят към крайната си цел - признаване в международните среди.

„Нараства усещането, че великите сили започват да се състезават помежду си за признаването на една терористична организация“, каза афганистанският политически анализатор Фахим Кухдомани пред Радио Свободна Европа.

През януари 2024 г. Китай стана първата държава, която прие посланик, назначен от талибаните. Пекин придвижва преговорите за изграждане на нова инфраструктура и инвестиции като част от инициативата си „Пояс и път“.

Какво иска Русия в Афганистан?

Русия се стреми да развива икономически интереси в Афганистан, особено в минния и енергийния сектор. Всъщност Москва запазва посолството си в Кабул отворено, като само го преименува, след като талибаните взимат властта.

„Руските разузнавателни служби никога не са прекъсвали контактите си с талибанските командири“, казва Кухдомани.

Алексей Захаров от Observer Research Foundation също казва, че Русия преследва икономическа програма в Афганистан.

„Очаква се представители на Русия и талибаните да подпишат договор за пренос на 50 млн. куб. м втечнен нефтен газ (LPG) през май 2025 г.“, пише той.

Това ще бъде насочено към пазарите в Южна и Югоизточна Азия.

„Въпреки това, капацитетът на маршрута през Афганистан и въпросите, свързани със сигурността, могат в крайна сметка да ограничат изпълнението на споразумението“, добавя Захаров.

Възможно е подобни проблеми да има и при гореспоменатия железопътен проект, целящ да създаде транзитен коридор от Русия през Узбекистан и Афганистан до Пакистан.

Напрежението между Индия и Пакистан

Отношенията на талибаните с южната им съседка са обтегнати, тъй като Исламабад обвинява талибаните, че дават подслон на бойци от терористичната организация "Техрик-е талибан Пакистан". През последните седмици Пакистан депортира около 100 000 афганистански бежанци, обвинявайки ги, че са свързани с тероризъм и контрабанда на наркотици.

Тези напрежения са ключови на фона на опитите на Индия да затопли връзките си с талибаните. Индия и Пакистан воюват след смъртоносната атака на бойци в Кашмир на 22 април.

"Индия внимателно следи колебанията в отношенията между талибаните и Пакистан", казва Наджиб Азар, преподавател по глобални въпроси в университета в Уисконсин.

„[Тя] се опитва да запълни празнотата и да смекчи антииндийските настроения, които Пакистан подхранва в талибаните“, допълва Азар, който е бил говорител на афганистанското правителство преди талибаните.

Западните държави разговарят с талибаните

През 2021 г. западните сили най-категорично се дистанцираха от талибаните. Те са и най-открити в критиките си към нарушенията на правата на човека от страна на новата власт в Афганистан.

Но и тук има раздвижване.

В доклад на британското правителство от март се казва, че то провежда политика на „ограничен и прагматичен“ ангажимент с талибански служители чрез посолството си в Катар.

Бъдещият германски канцлер Фридрих Мерц призова за преки разговори с талибанското ръководство, за да се даде възможност за депортиране на афганистанци. Говорителят по външната политика от неговата партия Юрген Хардт каза през февруари, че „истината е, че те са на власт“.

Официални представители на САЩ вече проведоха преки преговори с талибаните. Миналия месец те бяха в Кабул, за да осигурят освобождаването на задържаните там американци.

Все пак Съединените щати все още определят талибаните като терористична организация.

"Става все по-зле и по-зле". Как оцелява прокурорка, вкарвала талибани в затвора
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG