Министерството на външните работи (МВнР) излезе с критична позиция, насочена към представителите и ръководителите на дипломатически мисии в България.
Повод за позицията стана присъствието на посланичката на Германия Ирене Мария Планк по време на големия протест срещу задържането на кмета на Варна Благомир Коцев, който се проведе в сряда в София.
С позиция по темата излезе и външният министър Георг Георгиев от ГЕРБ.
Задържането на Коцев и още трима души във Варна предизвика масови протести в столицата и Варна и по-малки митинги в други градове в България и в чужбина. Кметът на морската столица и още трима души са обвинени в участие в организирана престъпна група за искане на подкуп.
Действията на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) по случая, съдържанието на обвинението и разглеждането на мерките за неотклонение срещу четиримата задържани предизвикаха гневни реакции от страна на гражданите и на професионални юридически организации.
В сряда един от двамата свидетели срещу Коцев – бившият зам.-кмет на Варна Диан Иванов каза, че оттегля показанията си, които по думите му са били дадени под натиска на КПК.
В крайна сметка единствен свидетел по делото до момента остава Пламенка Димитрова – собственичка на фирма, която твърди, че ѝ е бил поискан подкуп във връзка с обществена поръчка. Самата Димитрова не я е спечелила, но в миналото, по време на управлението на ГЕРБ и кмета Иван Портних във Варна, е печелила множество подобни поръчки.
В позицията си в четвъртък от МВнР пишат, с апел към представителите на дипломатическите мисии в страната и техните ръководители, „да проявяват особено внимание и професионална чувствителност по отношение на своите публични прояви, с оглед избягване на възможности за тяхната инструментализация за вътрешнополитически цели“.
„Всяко пряко или косвено въвличане в политически процеси на национално ниво рискува да постави дипломатическите представители в позиция, несъвместима с естеството на техния мандат и функциите на дипломатическата служба като цяло“, пишат още от външното министерство.
Малко след публикуването на позицията от страна на външното министерство, със свое изказване по темата излезе и външният министър Георг Георгиев.
"Във връзка присъствието на чуждестранен дипломат на проведен в столицата протест, бих искал изрично да подчертая и напомня значението на зачитането на принципите на уважение и безпристрастност към вътрешнополитическите процеси в България, като основа за поддържането на добър тон и взаимно доверие", написа той.
По-късно от посолството на Германия в България отговориха на критиките от страна на външното министерство и външния министър.
В публикация в социалните мрежи от там написаха, че "германската посланичка следи всички важни вътрешнополитически процеси. Понякога към това спада и събирането на лични впечатления от различни протести".
Присъствие на шествия или критики на посланици на чужди страни към случващото се в държави, в които те са назначени да служат, не е изключение.
По време на проевропейските протести в Грузия посланици на няколко западни страни изразиха солидарност с протестиращите, срещаха се с опозиционни лидери или критикуваха позициите на проруското правителство, водено от „Грузинска мечта“.
Критики срещу позиции и участие на протести и шествия от страна на посланици от западни страни са отправяли и представители на правителството на Виктор Орбан в Унгария.
В миналото в България чуждестранни посланици открито са критикували случващото се в страната, особено по отношение на съдебната система и са подкрепяли протести.
През 2013 г. тогавашните френски и германски посланици Филип Отие и Германия Матиас Хьопфнер подкрепиха протеста #ДАНСwithme срещу избирането на Делян Пеевски за председател на ДАНС. По-късно двамата бяха удостоени с ордени "Стара планина".
През 2015 г. тогавашният посланик на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан говори за „гнилите ябълки“ в българската съдебна система, което по-късно стана нарицателно за проблемите на страната в правосъдието.
Дьо Кабан нарече и Делян Пеевски „млад олигарх на 33 години, чието единствено качество е, че е верен на бивш член на Държавна сигурност“ във връзка с краткосрочното му избиране за председател на ДАНС през 2013 г.
По-късно Пеевски беше санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
Критики срещу случващото се в българската съдебна система е отправял и друг френски посланик - Етиен дьо Понсен.
В дните преди да напусне поста си посланичката на САЩ в България между 2019 и 2023 г. Херо Мустафа каза, че в страната „малка група“ е създала система, „която обогатява олигархичната класа и превзема държавните ресурси“.
Проблемите на България с върховенството на закона и системната корупция са обект на постоянни критики в доклади на европейски организации, международни неправителствени организации и наблюдатели.
Форум