Мъж с тъмни очила върти волана на кабриолет със свален гюрук. На червените седалки се возят две млади жени, които танцуват и разрошват коси на фона на поп музика. Не се вижда нито един от тримата да е със сложен колан.
Видеото не е нещо невиждано в социалните мрежи, но в рамките на часове се превърна в хит с множество споделяния. Причината е не толкова съдържанието, колкото в главния герой на кадрите – бившият министър на енергетиката Росен Христов.
Енергийното министерство беше под негово ръководство, когато беше подписан газовият договор с "Боташ", който струва на България близо 1 милион лева на ден. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ, или не, а срокът на договора е 13 години. Той може да се прекрати само ако България изплати цялата сума.
Росен Христов посъветва Свободна Европа да не твърди, че този договор е неизгоден. Той направи това в телефонен разговор, проведен във вторник следобед, и добави, че води дела за клевета срещу всички, които пишат нещо подобно.
Що се отнася до видеото с кабриолета, само няколко часа след публикуването му Христов го изтри. Пред Свободна Европа той отрече свалянето на кадрите да е свързано с това, че покрай публикацията се повдигна наново темата за "Боташ".
"Не се занимавайте с жълти работи. Не е сериозно това нещо да е свързано с "Боташ", каза Христов.
Но междувременно видеото беше споделено в десетки Фейсбук страници - от хумористични до официалните профили на политици.
"Яжте, пийте, "Боташ" черпи", написаха от страницата "Колажи и карикатури", а бившият депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" Владислав Панев използва случая, за да припомни, че държавната "Булгаргаз" е отчела 267 млн. лева загуба през миналата година само от неизползван капацитет по споразумението с "Боташ".
"Не е малко и дава отговор на видеото на Росен Христов с кабриолет и актриси", написа Панев.
Защо беше свалено видеото
Росен Христов публикува въпросното видео в понеделник в личния си профил във Фейсбук. Не е ясно кога и къде е заснето то.
Потребители в социалните мрежи разпознаха само една от двете жени на кадрите – актрисата Саня Борисова, с която бившият енергиен министър е публикувал и други снимки през годините.
Малко след публикуването на видеото обаче Христов го изтри от профила си. Свободна Европа се свърза с него по телефона с въпрос каква е причината за премахването на кадрите. Христов отговори единствено, че няма смисъл да се обсъждат "жълти работи", и отхвърли обвиненията, че договорът с "Боташ" е неизгоден.
"Договорът не е неизгоден. В момента съдя за клевета абсолютни всички, които пишат такива работи, така че не ви съветвам да се включвате в тази полемика. Договорът си работи много добре", каза Христов.
Кой е Христов
Но публикуването на видеото доведе именно до припомняне на събития от областта на енергетиката и фактите около тях. Сделката с "Боташ" беше договорена от служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев.
Първо на 24 декември 2022 г. в Турция беше подписано предварително споразумение с турската компания. Под него стои подписът на Росен Христов, вместо този на тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева, каквото е изискването. На изслушване пред парламента преди месец Христов обясни това, като каза, че тя е трябвало да си хване самолета за България, а той е пътувал с кола и е можел да остане и затова го е подписал той.
В началото на 2023 г. беше подписано и същинското споразумение. Скоро след това се появиха и първите данни, че то е неизгодно за България.
По него страната плаща близо 1 млн. лева на ден за достъп до втечнен газ от Турция. България не използва тази възможност, но парите се дължат и без доставки.
В същото време договорът е за срок от 13 години и не може да бъде прекратен, освен ако България не плати цялата сума – близо 4 млрд. лева. Но заради заложеното в споразумението повишение на таксата в зависимост от инфлацията сметката може да стигне до 6 млрд. лева до края на срока му, каза през май сегашният министър на енергетиката Жечо Станков.
Въпреки това след подписването на договора тогавашният енергиен министър Росен Христов го определи като "исторически момент". Той самият присъства на церемонията в Турция, а подписът му стои под част от документите.
Както той, така и президентът Радев отричат споразумението да е неизгодно, като твърдят, че критиките са "политическа атака" срещу Радев.
Докъде е проверката по случая
Вече няколко правителства казват, че се опитват да предоговорят условията, но досега това не е довело до резултат.
През 2023 г. беше създадена временна парламентарна комисия, която да провери договора. През април 2024 г. парламентът реши да предаде доклада ѝ на прокуратурата и на Държавната агенция "Национална сигурност (ДАНС).
До момента няма публична информация те да са предприели нещо оттогава.
През април в парламента бяха изслушани отговорните лица при подписването на договора с "Боташ". Тогава Христов, директорката на "Булгаргаз" Деница Златева, както и директорът на газопреносния оператор „Булгартрансгаз“, по-късно служебен министър на енергетиката, а сега отново директор на държавното дружество – Владимир Малинов, казаха, че са били викани на разпит в ДАНС.
"Относно договора с "Боташ" съм давал показания в ДАНС, но те не бяха относно връзката на президента със сключването на договора. Доколкото знам, процедурата беше някаква друга относно начина на подписване на договора и разследване на Европейската комисия за конкуренция", каза тогава Христов.
Свободна Европа попита както ДАНС, така и прокуратурата какво е развитието по случая, но оттам не отговориха на въпросите в рамките на работния ден.
Форум