През пролетта на 1972 г. космическата програма на Съветския съюз изстрелва свой апарат на амбициозна мисия. Целта е сондата "Космос 482" да измине разстоянието от около 80 милиона километра и да кацне на повърхността на Венера.
Стартът е успешно осъществен от космодрума Байконур с ракета носител „Молния“. Но малко по-късно мисията се проваля заради технически проблем - апаратът изключва, разпада се на няколко части, а сондата остава в околоземна орбита.
Тя остава там в продължение на повече от половин век. Едва тази събота, след цели 53 години, учени съобщиха, че тя е навлязла в земната атмосфера.
Впоследствие държавната космическа агенция на Русия Роскосмос потвърди, че "Космос 482" е навлязъл в плътните слоеве на атмосферата в 9:24 московско време, на 560 км западно от Средния Андамански остров, и е паднал в Индийския океан западно от Джакарта, Индонезия.
"Горчиво-сладък момент"
„Това напомня за времената, когато Съветският съюз беше авантюристичен в космоса - когато може би всички ние бяхме по-авантюристични в космоса“, коментира пред Ню Йорк Таймс Джонатан Макдауъл, астрофизик в Центъра за астрофизика към Харвард и Смитсониън.
„В този смисъл това е малко горчиво-сладък момент“, добавя той.
През 1972 г., когато е изстрелян "Космос 482", САЩ вече са спечелили надпреварата до Луната. Тогава Съветският съюз, чрез програмата си „Венера“, решава да насочи усилията си към втората по ред планета от Слънчевата система.
Между 1961 до 1984 г. СССР изстрелва общо 29 космически кораба към Венера. Много от тези мисии се провалят, но над дузина са успешни.
Те събират атмосферни и повърхностни проби, заснемат и изпращат първите и единствени снимки, които съществуват от повърхността на планетата.
Към днешна дата само Япония има своя космическа сонда, която обикаля около Венера.
"Нещо странно и завладяващо"
Пред Би Би Си учени отбелязват, че повторното навлизане на създадени от човека обекти в земната атмосфера всъщност се случва доста често - всяка седмица, когато става дума за по-големи космически апарати и ежедневно, ако става дума за по-малки апарати. Повечето обекти обикновено изгарят в земната атмосфера, преди да достигнат земята, поясняват учените.
Но връщането на съветския "Космос 482" след половина век обикаляне в орбита има и по-различно, символно значение.
"Космос-482" е напомняне, че преди 50 години Съветският съюз е достигнал планетата Венера. Един физически артефакт от този проект, от онова време", казва Асиф Сидики, историк от университета Фордъм, специализирал в космическите и научни дейности от съветската епоха.
"Има нещо странно и завладяващо за мен в това как миналото все още продължава да обикаля около Земята", добавя той.
Форум