Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Нарочен да бъде махнат". Какъв е проблемът със сменения шеф на софийското метро Стоян Братоев


Смененият директор на "Метрополитен" Стоян Братоев в кабинета си, 25 април 2025 г.
Смененият директор на "Метрополитен" Стоян Братоев в кабинета си, 25 април 2025 г.

Доскоро името на Стоян Братоев беше синоним за изпълнителен директор на софийския "Метрополитен". Но от няколко дни столичното метро е в новините, защото дългогодишният му директор беше внезапно сменен. ПП-ДБ и "Спаси София" казаха, че причината е обществена поръчка за милиони. За какво става дума?

Общинските съветници от ПП-ДБ и "Спаси София" не успяха да сменят борда на директорите на дружеството "Метрополитен", което управлява софийското метро. Това се случи на извънредно заседание на Софийския общински съвет (СОС) във вторник.

Искането им беше заради това, че четирима от членовете на борда "уволниха" изпълнителния директор Стоян Братоев преди дни със съмнителни мотиви и избраха Николай Найденов на негово място.

Против предложението за смяната на четиримата сега, внесено от ПП-ДБ и "Спаси София", гласуваха от ГЕРБ, БСП и Карлос Контрера от ВМРО. Няколко съветници от БСП отказаха да участват.

"За" предложението на ПП-ДБ и "Спаси София" гласуваха и от "Възраждане", "Синя София" и няколко съветници от БСП като Ваня Григорова и Диана Тонова. Но заедно събраха 30 гласа, като само един не им достигна, за да мине предложението.

Назначението на Найденов, който досега беше председател на борда, се случи без допитване до СОС, който е принципал на "Метрополитен", и с неясни мотиви, като първо беше цитирано, че Братоев е във влошено здравословно състояние. Впоследствие той самият опроверга това.

А от "Спаси София" и ПП-ДБ тогава казаха, че истинският мотив за смяната му се крие в обществена поръчка за 140 млн. лв.

"Ще вземат още по-големи комисионни"

"Метрополитен" е дружество под шапката на Столичния общински съвет. То управлява софийското метро и съответно разполага с активи за близо 3 млрд. лева.

Неговото ръководство взима и решенията при закупуването на нови активи. Във вторник, малко преди извънредното заседание на СОС, свикано от ПП-ДБ и "Спаси София", Борис Бонев от групата на "Спаси София" обвини членовете на борда, че са отстранили Братоев именно заради обществена поръчка за купуването на нови активи.

Става дума за поръчка, пусната още през юни миналата година. Тя е на стойност 140 млн. лв. и е за осем нови метровлака.

През февруари тази година обаче поръчката е прекратена. Причината за това е, че е получена оферта от само една фирма - чешката Skoda. От петимата членове на борда само Братоев гласува против прекратяването.

Смененият директор на "Метрополитен" Стоян Братоев
Смененият директор на "Метрополитен" Стоян Братоев

По думите на Борис Бонев поръчката е била спряна с цел след това да бъде пусната отново, но с много по-висока цена – "вече за близо 300 млн. лв., от което ще вземат още по-големи комисионни", каза той.

В миналото при предишни процедури "Метрополитен" е избирал и от само един участник, подал оферта.

Освен това важен детайл е, че в случая поръчката е за мотриси, които да обслужват линиите, по които сега се движат само влакове руско производство - на "Метровагонмаш". Според експерти освен руския завод само чешкия Skoda може да предложи метровлакове за тези линии поради техническата им специфика, различна от тази на други западни производители.

Руски компании нямат право да кандидатстват заради европейските санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна. По тази причина на новата обществена поръчка вероятно пак би се явила само чешката компания.

На този фон във вторник и съветникът от "Възраждане" Деян Николов определи случващото се като "схема и опит за корупция в размер на стотици милиони". По думите му комисионните за големите обществени поръчки в Столичната община стигат от 20 до 40%, а досегашният директор Братоев "очевидно им пречи и затова искат той да бъде отстранен".

"Нарочен да бъде махнат"

По-рано в петък кметът на София Васил Терзиев разкритикува смяната на Братоев и също спомена обществената поръчка за нови метровлакове.

"Братоев беше нарочен да бъде махнат още когато стана скандалната смяна на членовете на бордовете на няколко общински дружества. Тогава Братоев го оставиха като разменна монета", каза Терзиев пред БНТ.

Миналата година съветниците от ГЕРБ, БСП и ИТН смениха шефовете на шест общински дружества. Първоначално те гласуваха в общо три комисии и Братоев да бъде освободен, но при окончателното гласуване промениха мнението си и го оставиха на поста. Тогава в борда на "Метрополитен" обаче се появиха Найденов и останалите трима, които сега "уволниха" директора си.

Какво казаха Братоев и Найденов

В петък в интервю за БНТ новият директор на софийското метро Николай Найденов потвърди, че ще бъде пусната нова обществена поръчка за въпросните метровлакове на по-висока стойност.

По думите му причината е заради съмнения в законосъобразността, но и защото метрото не се нуждае от 8, а от 16 нови влака.

Николай Найденов
Николай Найденов

В същото интервю Найденов повтори и че основната причина за отстраняването на Братоев е неговото здравословно състояние.

Самият Братоев обаче отрече, като каза, че няма здравословни проблеми и "работя, както винаги, няма разлика от това, което е било преди".

Братоев беше изпълнителен директор на дружеството "Метрополитен" от 1999 г. досега.

Найденов беше назначен за член на борда на предприятието през лятото на миналата година при смените, гласувани от ГЕРБ, ИТН и БСП. И той, и останалите трима на хартия са там "временно", до провеждането на конкурс за нов Съвет на директорите. Такъв още не е обявен. ПП-ДБ и "Спаси София" поискаха и смяната им, и записване на срокове за конкурс на извънредното заседание във вторник, но и това не мина.

От години столичните общински предприятия, каквото е и "Метрополитен", са обект на критика за лошо управление, корупция и разхищение на публичен ресурс.

Форум

XS
SM
MD
LG