Великобритания „непоколебимо“ стои зад Украйна и ще го прави „толкова дълго, колкото е необходимо“. Това се казва в съобщение от кабинета на премиера на страната Киър Стармър, което беше публикувано малко сред срещата му с Володимир Зеленски на „Даунинг стрйт“ 10.
Събитието се случи часове преди свиканата от Стармър среща с лидерите на Италия, Франция, Германия, Дания, Италия, Нидерландия, Полша, Испания, Турция, Канада, Чехия и Румъния, както и председателите на Европейската комисия и Европейския съвет и генералния секретар на НАТО.
Тя ще се случи, след като в петък Зеленски се срещна с с американския си колега Доналд Тръмп, американския вицепрезидент Джей Ди Ванс и други членове на администрацията на Белия дом в петък. Разговор между президентите пред медии прерасна в спор, след който Зеленски напуска резиденцията на Тръмп. Двамата трябваше да подпишат двустранно споразумение, но това не се случи.
След срещата Тръмп обвини Зеленски в „неуважение“ към САЩ, а държавният секретар Марко Рубио поиска извинение от украинския президент. Това допълнително засили съмненията за това дали Вашингтон ще продължи подкрепата си за Киев и как ще подходи спрямо Русия при евентуалните бъдещи преговори за мир.
По време на срещата им в събота Стармър и Зеленски размениха прегръдки и ръкостискания. От комюникетата на британската и украинската пресслужби стана ясно, че основен фокус на двамата лидери за срещата с колегите им в неделя ще бъде търсенето на справедлив и дълготраен мир, както и гаранции за суверенитета и сигурността на Украйна.
Малко по-рано британският премиер съобщи, че е провел разговор с Доналд Тръмп.
От своя страна Володимир Зеленски публикува поредна позиция след срещата в Белия дом. В нея той повтори многократно изявената от него и от Киев благодарност към САЩ и в частност към Тръмп и Конгреса. Той каза още, че все още е готов да подпише споразумението за редкоземни минерали, което да се превърне в „първа стъпка към гаранции за сигурност“.
„За нас е изключително важно да имаме подкрепата на президента Тръмп. Той иска да сложи край на войната, но никой не иска мир повече от нас“, написа още Зеленски.
Срещата между президентите на САЩ и Украйна в Овалния кабинет предизвика смут и реакции от страна на лидерите от Европа и Запада. Много от европейските лидери изразиха подкрепа за Украйна след срещата. Такава беше и реакцията на българския премиер Росен Желязков. Президентът Румен Радев пък обяви позицията на подкрепа за Украйна като „губеща“.
Русия започна непрeдизвикана пълномащабна инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г. Войната продължава вече повече от три години, в които почти всички страни от ЕС, САЩ, Канада и други предоставят военна и хуманитарна помощ за Киев.
Форум