Опозицията в Грузия призова за нови протести срещу закона за "чуждестранните агенти"

Хиляди грузинци излязоха на протест във вторник вечерта срещу закон, който според опозицията ще поведе страната към авторитаризъм.

Хиляди грузинци излязоха на протест във вторник вечерта срещу закон, който според опозицията ще поведе страната към авторитаризъм.

Опозиционни партии и правозащитни организации в Грузия призоваха за нови протести срещу приемането на закон за "чуждестранните агенти" по подобие на руския. Според протестиращите законът ограничава свободата на словото и подкопава усилията на страната да се присъедини към Европейския съюз.

Плановете за нови демонстрации идват ден след като хиляди грузинци излязоха на протест в столицата Тбилиси. Срещу тях полицията използва сълзотворен газ, зашеметяващи гранати и водни оръдия.

Според данни на грузинското вътрешно министерство до момента са арестувани най-малко 66 демонстранти. Сред тях е и лидерът на опозиционната партия "Гирчи" Зураб Джапаридзе, който по информация на адвоката си е претърпял полицейско насилие. Министерството посочва и че 50 полицаи са пострадали при сблъсъците.

Your browser doesn’t support HTML5

Полицията в Тбилиси атакува протестиращи срещу репресивен закон

Опозиционният лидер Ника Мелия се обърна към грузинците с призив отново да се съберат за протест на 8 март. Същевременно организации за защита на човешките права планират да проведат още протестни акции пред парламента по-късно през деня.

Причина за масовите демонстрации в Грузия стана Законът "за прозрачността на финансирането на външното влияние", който парламентът одобри на първо четене във вторник. В подкрепа на проекта бяха депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта".

Законът предвижда създаването на държавен регистър на лица, които получават пари от чужбина, и така повтаря репресивните норми в руския закон "за чуждестранните агенти".

Според грузинската опозиция такъв закон ще подтикне страната към авторитарно управление.

"Страната ми принадлежи към Европа". Полицията срещу протестиращите в Грузия

Международната общност също осъди решението на парламента. Посолството на САЩ в Грузия определи 7 март като "черен ден за грузинската демокрация", а върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел каза, че законът е несъвместим с ценностите и стандартите на ЕС.

Външните министри на Естония, Латвия и Литва призоваха в сряда грузинското правителство да уважи правото на гражданите на мирен протест. В общата си позиция министрите казаха, че с приемането на закона парламентът повдига сериозни въпроси за перспективите пред грузинската демокрация.

Вижте също "Публични изтезания". Как Саакашвили и Навални бавно умират в затвора