Кметът на Варна Благомир Коцев остава в ареста, определи в полунощ на петък срещу събота Софийският градски съд (СГС). Задържани остават и двамата общински съветници от ПП-ДБ Йордан Кателиев и Николай Стефанов, както и бизнесменът Ивайло Маринов.
Четиримата са обвинени в участие в организирана престъпна група, която е искала подкуп от собственичка на фирма, кандидат в общински конкурс. Става въпрос за Пламенка Димитрова, която при предишните кметове Иван Портних и Кирил Йорданов, подкрепяни от ГЕРБ, е получавала множество обществени поръчки.
Your browser doesn’t support HTML5
Какво се крие зад ареста на кмета на Варна Благомир Коцев
В последния момент преди разглеждането на мерките за неотклонение в петък прокуратурата добави към предполагаемата престъпна група неназован действащ депутат. По този начин беше обосновано разглеждането на делото в София, а не във Варна.
След закриването на специализираното правосъдие делата, свързани с организирана престъпност, са подсъдни на окръжните съдилища. Обвиненията срещу лица с имунитет обаче се разглеждат само в столицата.
С това обстоятелство беше свързан и основният спор в съдебната зала - защитата твърдеше, че делото трябва да се води във Варна, а прокуратурата няма право да посочва неизвестен народен представител само за да се гледа мярката в София. В крайна сметка СГС прецени, че няма проблем да се произнесе по искането на прокуратурата за постоянно задържане на обвиняемите.
По време на пледоариите прокурорите Ахмед Кокоев и Георги Иванов споменаха името на лидера на "Продължаваме промяната" Асен Василев, като човек, посочен от основната свидетелка Димитрова. Те преразказаха показанията ѝ, твърдейки, че от нея е поискан подкуп, който е бил предназначен за партията.
Защитата на Коцев обаче цитира показанията на Димитрова, според които тя е "останала с впечатлението, че се касае за Асен Василев", а не го е чула като конкретно твърдение от някого.
Самият Василев се появи на протест пред Съдебната палата, докато вътре течеше съдебното заседание, и заяви, че доброволно ще се откаже от депутатския си имунитет, за да бъде разследван. Той декларира, че никога не е виждал свидетелката, не е получавал пари от нея и ще я съди за набеждаване.
"Давам си имунитета, за да може това да бъде разследвано, но много по-важното е, че ще осъдя въпросната госпожа Пламенка и като събера парите от нея, наистина ще финансирам партията с тези пари. Корупционни схеми няма до момента. Има една жена, която е загубила поръчка. Загубата на тази поръчка е потвърдена от КЗК, потвърдена е от ВАС и след като е загубила на всички инстанции, изведнъж се сетила, че някой е искал подкуп", каза Василев.
Коцев беше задържан на 8 юли, след като прекара почти целия ден под полицейска охрана и придружаван от служители на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), които претърсиха кабинета и дома му.
Вижте също Загубена поръчка и сигнал за корупция. Коя е Пламенка Димитрова, която се оказа свидетел срещу кмета на ВарнаВпоследствие стана ясно, че официална заповед за ареста му е издадена чак преди полунощ, а съпругата му написа във Фейсбук, че разследващите показно са обискирали апартамента пред двете им деца – едното на 2 години, а другото на 2 месеца.
Прокуратурата твърди, че Коцев е поискал подкуп в размер на 15% от стойността на обществена поръчка за над 1,5 млн. лева. Фирмата на Димитрова кандидатства именно по такъв конкурс през 2024 г., но не е избрана и обжалва класирането пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Върховния административен съд (ВАС), но губи и на двете инстанции. Така се стига и до сигнал за корупция срещу кмета.
В началото на заседанието в петък представителите на прокуратурата се позоваха основно на показанията на Пламенка Димитрова и бившия зам.-кмет на Варна Диан Иванов. По думите на Димитрова тя е провела срещи с четиримата обвиняеми, като единия път са ѝ били поискани 10% от стойността на обществена поръчка, по която е щяла да участва, а другия - 15% без ДДС.
Часове преди заседанието на СГС по мерките за неотклонение на четиримата задържани медиите получиха кратък аудиозапис, за който се твърди, че представлява разговор между свидетелката Димитрова и кмета Коцев.
"Те казаха, че са говорили с него и че ако 15% направим", казва в записа женският глас, за който се посочва, че е на Димитрова, на което получава отговор: "Това беше първоначалната уговорка, но след разговора там, който правихме, става друго".
Женският глас отговаря, че не са я предупредили нищо, и се възмущава как могат да забравят такова нещо, докато мъжкият глас, за който се твърди, че е на Коцев, отговаря, че "на тази уговорка ще се разберете, ние бяхме просто посредници".
Засега автентичността на записа не е потвърдена и СГС не уважи искане на прокуратурата той да бъде приложен като доказателство.
Подобен запис беше разпространен и по случая с арестувания за корупция зам.-кмет на София Никола Барбутов, отново излъчен от ПП-ДБ. В момента той е в следствения арест, след като и СГС, и Софийският апелативен съд го задържаха за постоянно.
Вижте също Политическо шоу вместо корупционно дело. Какво всъщност гледаме в случая с Никола Барбутов