Разследване, компромати, данък "корупция". Защо разширяването на газохранилището "Чирен" все се проваля

Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов. На фона се вижда входа на хранилището "Чирен". Колаж

Този ключов енергиен проект за стотици милиони е в центъра на разследване, около което се появиха компромати, твърдения за натиск и името на Делян Пеевски. Проектът първо се провали покрай съмнения за корупция. Сега пропадна отново. Докога ще се спъва разширението на газохранилището "Чирен"?

Разширяването на хранилището за природен газ „Чирен“ е приоритет не само за България, но и за Европа. Но се провали – за втори път. И може да не е за последен.

Първата обществена поръчка пропадна на фона на съмнения за корупция. Европейската прокуратура започна разследване за възможна злоупотреба с европейските средства, отпуснати за проекта.

Българската европейска прокурорка Теодора Георгиева заговори за спънки пред разследването по случая, създавани от българските власти.

После тя каза, че се чувства застрашена от санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания политик Делян Пеевски, който, по думите ѝ, е искал пари от фирма подизпълнител на проекта.

В същото време се появиха анонимни записи, за които се твърди, че показват Георгиева в офиса на издирвания бивш следовател Петьо Петров-Еврото. Европейската прокуратура започна проверка срещу прокурорката.

Появи се и информация, че по случая „Чирен“ ще бъде обвинен директорът на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов. Но това до момента не се е случило.

Вижте също "Застрашена от г-н Пеевски". За какво Европейската прокуратура разследва българската европрокурорка

На този фон дойде и вторият провал на опита за разширение на „Чирен“.

Новата обществена поръчка беше обявена в началото на годината, но експерти предупредиха за поне три проблема в нея.

  • Избрана е технология на сондажите, която не отговаря на предишните проучвания.
  • Заложено е строителство на най-много 6 сондажа, вместо нужните 10.
  • Прогнозната цена изглежда завишена и няма аргументи защо.

Три обединения от фирми подадоха документи, но се оказа, че нито една от офертите не отговаря на условията според държавното дружество „Булгартрансгаз“ – собственик на „Чирен“ и възложител на поръчката.

Новият конкурс беше прекратен на 24 април.

Вижте също Проектът е за милиони, строежът се бави, а Русия печели. Какъв е проблемът с разширението на "Чирен"

Сега предстои „Булгартрансгаз“ да обяви нова поръчка, посочи дружеството в писмени отговори до Свободна Европа. Тя ще е със същите параметри като прекратената.

Въпросът е дали това ще доведе до различен резултат.

„Ако два пъти един след друг правиш едно и също, няма как да получиш различен резултат“, каза пред Свободна Европа Лора Георгиева, координатор на правната програма на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“ (АКФ).

„Това, което виждаме от страна на „Булгартрансгаз“ от самото начало, е липса на воля този проект да се случи“, добави тя.

Първият провал и разследването за корупция

„Чирен“ служи за съхранение на природен газ и функционира от 1974 г. За нуждата от разширяването му се говори от десетилетия, но проектът все се бави.

Разширението на хранилището е обявено за проект от общ интерес за Европейския съюз (ЕС). След като Русия нападна Украйна през 2022 г., което разклати доставките на газ в Европа, проектът получи европейско финансиране от близо 78 млн. евро.

Целта е „Чирен“ да достигне капацитет от 1 млрд. куб. м или около 1/3 от годишното потребление на газ на България. Нужно е да се прокопаят нови сондажи.

„Булгартрансгаз“ обяви първата обществена поръчка за сондажи през 2022 г. Договорът с изпълнителя – консорциум, в който водеща роля има строителната компания „Главболгарстрой“ – е подписан през 2023 г.

Директор на държавното дружество тогава е Владимир Малинов.

Първите сигнали за нередности идват от Велко Пеев – вътрешен одитор в „Булгартрансгаз“. Той проверява проекта, открива нарушения и докладва за тях на Малинов. След това е уволнен. Заключенията му за пръв път публикува АКФ.

Пеев подава сигнал до Европейската прокуратура, която разследва злоупотреби с пари от бюджета на ЕС. Българският енергиен и минен форум (БЕМФ) също е подал сигнал, в който се говори за „наличие на корупционна практика“ в поръчката.

Европейската прокуратура започва разследване, а през август провежда акция в офисите на „Булгартрансгаз“.

След новината за разследването Владимир Малинов, вече като служебен министър, обяви спиране на работата по проекта. Към онзи момент има документи за строеж само за един от 10 сондажа, а прокопаване изобщо не е започнало.

През октомври изпълнителят поиска, а „Булгартрансгаз“ се съгласи, договорът да се прекрати. Изпълнителят е върнал получените аванси – близо 80 млн. лева, а държавната фирма се е отказала да търси неустойки.

Така строежът на сондажите пропадна, а целта разширението да приключи до март 2025 г. се провали.

Вижте също Европейската прокуратура проверява газохранилището "Чирен"

Поредица събития през март върнаха случая „Чирен“ във фокуса на вниманието.

Българската европрокурорка Теодора Георгиева каза пред „Капитал“, че МВР е създавало спънки пред разследването.

След това се появиха анонимни видеозаписи, за които се твърди, че показват Георгиева в офиса на Петьо Еврото. Европейската прокуратура започна проверка срещу нея с аргумента, че независимостта ѝ е поставена под съмнение.

Но Георгиева каза, че повод са не записите, а това, че си е направила отвод от разследването за „Чирен“. Тя твърди, че се е оттеглила по две причини – заплаха, че ще бъде атакувана с компромати, ако повдигне обвинение срещу Владимир Малинов, и че се чувства застрашена от Делян Пеевски.

По думите ѝ Пеевски е сочен от подизпълнители по проекта като човек, който е упражнил натиск върху тях. Пред “24 часа”, тя посочи, че са събрани “данни, че Делян Пеевски е искал 20 млн. лева от подизпълнители по проекта”, без да даде повече подробности.

Оттогава няма публична информация Пеевски да е заподозрян или разследван по случая. Той нарече твърденията на Георгиева „лъжи“.

На този фон Нова телевизия съобщи, че Малинов е бил извикан в Европейската прокуратура в края на март, за да му бъде повдигнато обвинение, но той не се е явил, защото е бил в болница. Оттогава няма информация Малинов да е обвинен по случая. Той твърди, че съдейства на разследването.

Три проблема с новата поръчка

Но преди да се стигне до това, в края на януари „Булгартрансгаз“ обяви нова обществена поръчка за сондажите.

В документите по търга АКФ откри поне три нередности и прати нов сигнал до Европейската прокуратура.

Първо, в обществената поръчка е заложено изграждане на вертикални сондажи, вместо наклонено-насочени - въпреки че всички проучвания след 1996 г. препоръчват прокопаване на наклонено-насочени сондажи, които се сочат като по-изгодни икономически. Владимир Малинов обоснова смяната на технологията с доклад, изготвен от консорциума изпълнител на проваления договор.

Второ, търгът е за три сондажа с възможност за евентуално изграждане на още три, вместо за 10 сондажа, колкото са нужни. Това поставя под въпрос заложените параметри на разширението – капацитетът на "Черен" да се увеличи до 1 млрд. куб. м.

Трето, прогнозната стойност на поръчката – 109 млн. лева за 6 сондажа – изглежда необосновано завишена. Преди да бъде обявен конкурсът, са проведени пазарни консултации, за да се определи прогнозната стойност. Но прогнозната цена, заложена в поръчката, е повече от два пъти по-висока от най-ниската получена оферта.

Свободна Европа тогава попита „Булгартрансгаз“ за аргументите да се заложат такива параметри. Не получи отговор.

Три оферти и втори провал

Трима кандидати участват в новата обществена поръчка, обявена през януари:

  • „Проучване и добив на нефт и газ“ – дружество, в което участие има „Химимпорт“;
  • „Енергико Хюстън Дрилинг“ – консорциум с участието на „Енергико“ и „Енергико инфраструктура“ на бившия директор на „Булгартрансгаз“ Иван Дреновички, „Абилико“ и американската „Хюстън Дрилинг Мениджмънт“;
  • „Дивиком Тексас Дрилинг 2025“ – консорциум между фирмата СА.И.Е., свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, румънските „Хабау“ и „Фораж сонде“ и американската „Дивиком“.

Офертата на „Дивиком Тексас Дрилинг 2025“ е отхвърлена с аргумента, че не отговаря на предварително обявените условия за изпълнение на поръчката.

Дружеството „Проучване и добив на нефт и газ“ и консорциума „Енергико Хюстън Дрилинг“ са отстранени заради несъответствие на ценовите предложения с изискванията.

Така на практика не останаха кандидати да изградят сондажите и „Булгартрансгаз“ прекрати обществената поръчка на 24 април. Решението може да се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията в срок от 10 дни.

Поръчка под индиго. Какво следва

Ако не постъпят жалби, „Булгартрансгаз“ ще обяви нова обществена поръчка „със същите параметри“, казаха от държавната компания в писмени отговори до Свободна Европа.

„Успешното приключване на процедурата зависи изцяло от това дали подадените оферти отговарят на заложените в документацията изисквания“, пишат оттам.

Може ли да се очаква различен резултат, ако условията на поръчката са същите?

Според юристите Лора Георгиева и Деница Руканова от АКФ отговорът е не. Те посочват, че условията на търга са формулирани по „начин, който да откаже големите международни компании с опит да участват“.

Вижте също "Газ, роднина, милиционер". Какви са връзките на десетки служители на "Булгартрансгаз" с политици

Първата причина е, че поръчката се раздробява и дейностите се възлагат на парче. Още в началото проектът е разделен на три отделни обществени поръчки – за надземна част, свързващ газопровод и сондажите. Първите две са изпълнени, третата не. Сега вместо да се възложат 10 сондажа, се търси строител за три с опция за още три.

„Имаме още едно раздробяване и още едно забавяне на разширението в пълнота“, каза Руканова.

Втората причина е лошата инвестиционна среда. Твърденията за натиск върху чуждестранни подизпълнители и искания за подкупи отблъскват чуждестранни фирми.

„Данъкът „корупция“ тук е много висок и това представлява пречка“, каза Руканова.

Според Георгиева прекратяването на поръчката „едва ли е резултат от липса на желание да се раздадат парите“. Тя смята, че роля за това има голямото обществено внимание върху конкурса и разследването на европрокуратурата.

„Загубата е, че продължаваме да нямаме хранилище. И това безспорно се отразява на цените на енергийните източници и оттам на всичко по веригата“, каза Георгиева.

И добави, че „всички опити за диверсификация [на доставките на газ] без хранилище с достатъчен капацитет са половинчати, те са обречени на неуспех.“