"АПИ и 7-те процента". Бизнесмен разказа за корупционна схема за милиони в Агенция "Пътна инфраструктура"

Сградата на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) в София

Публични пари за полагане на пътна маркировка са били отклонявани като подкупи за висши държавни служители и свързани с тях лица. Корупционната схема е действала в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Това става ясно от разследването "АПИ и 7-те процента" на неправителствената организация "Антикорупционен фонд" (АКФ), публикувано в петък. То е базирано на разказа на бизнесмена Антон Тасков, собственик на „Битулайт“ ООД - една от водещите фирми за поставяне на пътна маркировка в България.

Вижте също Разследване, компромати, данък "корупция". Защо разширяването на газохранилището "Чирен" все се проваля

Как се работи с незаконни комисионни

Тасков разказва, че през 2019 г. е участвал в търг за полагане на пътна маркировка, обявен от АПИ. Малко преди търга с него се свързва Мирослав Манолов, бивш директор в строителната фирма „Трейс Груп Холд“ АД, и му предлага да му уреди спечелване на търга за един от районите. За тази услуга той иска да получи 7% от сумата по договора.

Впоследствие Тасков действително печели обществената поръчка.

По думите на бизнесмена му е обяснено, че 2% от "комисионната" ще отиват за самия Манолов, а другите 5% ще са за незаконни комисионни на висши държавни служители, сред които Манолов споменава и името на Николай Нанков.

Нанков е министър на регионалното развитие и благоустройството в третото правителство на Бойко Борисов от 2017 г. до 2018 г., когато подава оставка заради тежка катастрофа край Своге. По-малко от месец по-късно Борисов го назначава за заместник-министър на регионалното развитие, а от април 2019 г. в ресора му влиза и АПИ.

Потърсен за коментар от АКФ, Нанков не отговаря дали познава Мирослав Манолов и заплашва да заведе дело за потенциално уронване на репутацията.

„АКФ подчертава, че не разполага с информация към кои точно служители на АПИ са били отклонявани средства, както и дали част от тях са достигнали до Николай Нанков. Публикуваме тези твърдения поради голямото обществено значение на данните за злоупотреби в АПИ и призоваваме отговорните институции за незабавна проверка“, коментира София Желева, правен съветник към АКФ.

По същата схема с уреждане и комисионни за Манолов, по думите на Тасков фирмата му печели обществени поръчки и през 2020 и 2023 г. В единия случай договорът и анексът към него са на обща стойност 18,9 млн. лева., а в другия - на стойност 42 млн. лева с ДДС.

След подписването на втория договор обаче се стига до разрив между Тасков и Манолов, след като Тасков отказва да започне да плаща комисионна в размер вече на 15%. Той разказва, че след това АПИ започва да оказва натиск - изисква нереалистично кратки срокове, отказва да му изплати фактури за свършена работа и в крайна сметка през февруари 2025 г. разтрогва договора с него.

„Разследването повдига сериозни въпроси за ролята на АПИ като институция, която вместо да следи за безопасността на пътищата, изглежда се е превърнала в инструмент за натиск и разпределение на комисионни. Призоваваме институциите незабавно да започнат проверка по фактите, изложени в разследването“, коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ.

Какво казва АПИ

“Твърдения за манипулиране и предварително уговаряне на суми пари по обществени поръчки за определяне на изпълнител за полагане на хоризонтална маркировка по републикански пътища, не са известни на настоящото ръководство на АПИ“, се казва в позицията на агенцията, изпратена до АКФ.

Разследването на неправителствената организация идва на фона на множество разкрития за корупционни схеми назад в годините, включително в областта на пътното строителство. Един от примерите е строежът на магистрала "Хемус".

През 2021 г. МВР съобщи, че разследва пране на пари, след като десетки милиони левове са стигали до сметки на „кухи фирми“, от които веднага са изтегляни и отнасяни в сакове и чували. По този начин са били усвоени 60 млн. лв., като щетата за държавата само от дължим данък добавена стойност (ДДС) е в размер на 20 млн. лв.

Вижте също Къде са парите за "Хемус"? Искат ли прокуратурата и МВР обвиняемият да "пропее"