Три минути: Върви опит за отстраняване на временния кмет на Варна. Кой ще назначава антикорупционната комисия

Граждани, подкрепящи арестувания кмет на Варна Благомир Коцев, влязоха на сесията на Общинския съвет

Най-важното тази сутрин:

  • Опит за отстраняване на временния кмет на Варна
  • Нови правила за назначаване на антикорупционната комисия
  • Нов спор между София и Скопие

“Продължаваме промяната” ще подкрепи инициирания от “Величие” вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков, подкрепяно от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Делян Пеевски. Това е четвъртият пореден опит на опозицията да свали кабинета и ще бъде гласуван в петък.

Досега никой от коалицията ПП-ДБ не подкрепяше внесените с подписи на “Възраждане”, МЕЧ и “Величие” вотове на недоверие.

Промяната при позицията на ПП идва след ареста на кмета на Варна Благомир Коцев, издигнат от ПП-ДБ. Той беше обвинен в участие в организирана престъпна група и поискан подкуп. Според ПП-ДБ акцията е политическа.

Така мислят и стотици хора, които излязоха пред Общината във Варна, за да подкрепят Коцев. В това кратко видео е цялата история.

Временният кмет на Варна

Сега временно изпълняващ длъжността кмет на Варна е зам.-кметът Павел Попов, когото Коцев е посочил да го замества при нужда. Но мнозинството в Общинския съвет, което се състои от ГЕРБ, “Възраждане”, “Алтернатива за гражданите” и по-малки партии, се опитва да отстрани Попов от поста, пише “Медиапул”.

Антикорупционната комисия

Антикорупционната комисия е подложена на критики заради ареста на Коцев.

В същото време парламентът, с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Делян Пеевски, промени правилата за избор на членовете ѝ. Те вече ще се избират от Народното събрание с обикновено мнозинство (121 гласа), а не с квалифицирано (160 гласа).

Това значи, че гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски ще са достатъчни за назначаване на членовете ѝ.

Спорът между София и Скопие

Препоръчителен доклад на Европейския парламент предизвика ново напрежение между Скопие и София. Самият документ не решава въпроса дали Северна Македония може да започне преговори за членство в ЕС. Но вместо за реформи, разговорът се оказа за “македонския език и идентичност”. Какво всъщност стана? Отговорът е тук.

Войната на Русия в Украйна

Русия е отговорна за свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии през 2014 г., при което загинаха всички 298 пътници и екипаж. Това постанови Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в сряда по дело, заведено от Нидерландия. Можете да си припомните историята на MH17 в този текст.

Отделно ЕСПЧ осъди Русия за редица нарушения на международното право по време на войната в Украйна. Делото е заведено от Киев, който обвинява Русия в убийства, изтезания, изнасилвания и отвличания на украински деца.

В същото време Европейският парламент прие с голямо мнозинство резолюция, с която осъжда продължаващите военни престъпления на Русия в Украйна.

Във Великобритания трима мъже бяха осъдени за палеж на склад с оборудване, предназначено за Украйна. Според обвинението става въпрос за заговор, организиран от оперативни лица, свързани с руската наемническа компания “Вагнер”, основана от покойния Евгений Пригожин.

Руски дронове атакуваха Киев рано на 10 юли за втора поредна нощ. При атаката загинаха двама души, ранени бяха поне 12 и възникнаха пожари в две жилищни сгради в центъра на града, съобщи кметът Виталий Кличко.

Смъртните случаи в Русия

Министър е внезапно уволнен и в същия ден е открит мъртъв, с огнестрелна рана. Следствието казва, че основната версия е самоубийство, но съмненията растат. Причината е, че това е пореден смъртен случай по високите етажи на властта и бизнеса в Русия. Ето как изглежда черният списък.

Рисковете от фентанила

В България бяха открити над два килограма фентанил. Само два милиграма от този наркотик са достатъчни да убият човек. Той е създаден с медицинска цел, но през последните години често се произвежда и разпространява нелегално и убива хора, които може дори да не знаят, че са го приели. Колко е опасен фентанилът, който стигна и до България? Отговорът е тук.

Човек на деня

Биляна Фурнаджиева е художничка, която не просто експериментира с музика, а съчетава двете изкуства в едно. Как го прави? Като създава скулптури, на които свири. Този петък и събота изложбата ѝ “Естествено продължение, глава II” ще бъде съпроводена от концерти във Велико Търново и Казанлък.

Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" - преглед на най-важните новини.

Искрено ваша,

Елица Симеонова