Откакто Русия нападна Украйна през 2022 г. оръжейните заводи в страните от НАТО се стараят да увеличат производството си. Много европейски държави изчерпаха запасите си в опит да помогнат на украинската армия.
Към тези трудности сега се прибавя нов елемент, най-често наричан в пресата "търговска война" на САЩ. Новата политика на Белия дом включва по-високи мита и забрани за износ за редица стоки. Това може да застраши веригите за доставки, които са от решаващо значение за отбраната на Украйна. Става дума за всичко – от модерни оръжия, които разчитат на редкоземни минерали от Китай, до основни боеприпаси.
Причината е в това, че повечето производители разчитат на внос от целия свят, за да се снабдят с определени елементи за продуктите си.
От новите мита са засегнати дори компонентите за производство на обикновен патрон.
Въздействието на митата не само ще увеличи натиска върху бюджетите за отбрана - то може да промени динамиката на отбранителната индустрия в световен мащаб.
Ето един малък пример.
Отбранителната индустрия на Босна
Босна и Херцеговина се намира на геополитически кръстопът между стремежите за НАТО и продължаващото руско влияние. Тя разполага с промишлено ноу-хау за производство на оръжия и боеприпаси както по стандартите на НАТО, така и от съветски калибър, като обслужва разнообразна клиентела в Близкия изток, Африка и други райони.
Макар че Босна все още не е член на НАТО, тя е страна партньор и все по-често допринася непряко за военните усилия на Украйна.
САЩ са основен купувач на боеприпаси, произведени в Босна и Херцеговина. Въпреки че страната официално не изнася оръжия за Украйна, доставките се осъществяват чрез посредници.
Данните показват, че са направени значителни инвестиции от страна на САЩ за модернизиране на босненските оръжейни производствени мощности, особено за леки оръжия и боеприпаси.
Отбранителни фирми като Regulus Global разглеждат страната като достъпна производствена база, предлагаща сравнително евтина квалифицирана работна ръка и наследство от отбранителната инфраструктура от югославската ера.
Босненският военен анализатор Антонио Прленда казва, че само преди десетилетие малцина биха очаквали САЩ да се ангажират толкова пряко с отбранителната индустрия на Босна, като се имат предвид калибрите и стандартите на оборудването.
Вижте също Как Китай използва редките минерали в търговската война със САЩСпоред него американските инвеститори са изиграли решаваща роля за съживяването на неработещите фабрики, а Украйна е била основният краен потребител.
„След руската агресия в Украйна имаше огромна нужда от артилерийско оборудване, а босненската отбранителна промишленост винаги се е славела с висококачествени артилерийски установки, артилерийски боеприпаси, експлозиви и детонатори“, казва той.
В продължение на десетилетия Босна модернизира отбранителния си сектор с помощта на правителството на САЩ и американски фирми. Но новоналожените мита биха могли да усложнят съвместните предприятия, договорите по обществени поръчки и експортните потоци. Това може да принуди Босна да търси партньорства в областта на отбраната със съюзници извън САЩ.
Първите 122 мм гаубици са произведени за босненската армия по спонсорираната от САЩ програма Equip and Train в Нови Травник, Босна, през 1997 г.
Митата биха могли също така да увеличат цената на босненските отбранителни продукти като ги направят по-малко конкурентоспособни на световните пазари. Това може да доведе до намаляване на търсенето от страна на купувачите от САЩ и партньорите от НАТО, което ще създаде пространство за други регионални участници.
Политически митата могат да наложат преориентиране на Босна към клиенти в Близкия Изток, Африка и Азия. Те могат и да попречат и на доставките за фронта в Украйна.
Босненската отбранителна индустрия се ориентира към калибри, съвместими с натовските, и се приспособява към съвременните тенденции на бойното поле, които включват управлението на безпилотни самолети и безпилотни системи, за да остане конкурентоспособна, обяснява Прленда.
Но и при тези усилия страната среща проблеми. Сред тях са влошаващата се индустриална база, ограниченото финансиране за научноизследователска и развойна дейност и липсата на институционална подкрепа, които спират развитието.
Според Прленда сложната политическа ситуация в Босна „пречи на отбранителната индустрия, която не може да разчита на дипломатическа подкрепа от управляващите.“.
Въздействие на американските мита върху Украйна
Въвеждането на мита в сложната, многонационална верига за доставки в областта на отбраната, която зависи от внос на метали, оптика, електроника и ракетни горива, рискува да доведе до забавяния и преразход на средства не само в Босна, но и в световен мащаб.
Тарифите, насочени към тази сложна и чувствителна система за доставки и износ, могат да имат дългосрочни и непредвидими последици.
Проблем може да настъпи дори за американските производители на отбранителни продукти. Техните производствени разходи могат да се повишат. Зависимостта от глобални доставчици означава, че митата могат да доведат до затруднения с материалите, забавяне на производството и нарушаване на сроковете за доставка.
Вижте също Тръмп срещу света. Как митата на САЩ ще се усетят в БългарияВсичко това може да подкопае водещата роля на САЩ на световния пазар в отбраната и да стимулира държавите да намалят зависимостта си от американските системи. Резултатът може да бъде стратегическа промяна към това, което се нарича „friendshoring“ - снабдяване от надеждни геополитически съюзници, за да се гарантира приемственост и достъпност.
Според Прленда ситуацията няма да има голямо въздействие върху оборудването, което се произвежда изцяло в САЩ, но ще се отрази на това, за което се налага внос на елементи от трети държави. Това пък, на свой ред, може да представлява проблем при купуването на оръжие за Украйна.
„Но за нещата, които минават през Европа или ако се работи с някои американски компании, които са регистрирани в Европа, това би било по-лесно“, добави той.
Новите по-високи мита биха могли значително да повлияят на усилията за въоръжаване и подкрепа на Украйна, като повишат разходите или намалят обема на помощта, която може да бъде предоставена за всеки похарчен долар.
20 водещи износители на оръжия и боеприпаси според базата данни на ООН. България е сред страните, които изнасят оръжие за Украйна.
Ако доставките от САЩ бъдат забавени или намалени, може да се наложи европейските страни да попълнят недостига. Потенциално това може да предизвика ново напрежение около споделянето на разходите в рамките на НАТО.
В резултат Украйна и нейните поддръжници може да започнат да гледат на САЩ като на по-малко надежден партньор. Въпреки че общата помощ не е изложена на непосредствен риск от срив, Русия може да се възползва от възникващите разцепления сред западните съюзници.
Вижте също Какво да очакваме от преговорите между Русия и Украйна в Истанбул