Връзки за достъпност

Извънредни новини

Блокадата на градския транспорт в София продължава. Синдикатите и кметът не се разбраха


Кадър от преговорите между кмета Васил Терзиев и представители на протестиращите от столичния градски транспорт
Кадър от преговорите между кмета Васил Терзиев и представители на протестиращите от столичния градски транспорт

Блокадата на наземния градски транспорт продължава и в петък, съобщиха БНТ, Би Ти Ви и Нова. Въпреки това столичното дружество "Метрополитен" съобщи, че метрото няма да спира да работи.

Това стана ясно, след като протестиращите от столичния градски транспорт и кметът Васил Терзиев не успяха да постигнат споразумение за това с колко да бъдат увеличени заплатите на заетите в сектора.

Стачката започна в сряда. Тя е организирана от синдикатите КТ "Подкрепа" и КНСБ. Те настояват за увеличение на основните заплати в столичния градски транспорт на три етапа:

  • с 400 лв. през 2025 г.;
  • с 500 лв. през 2026 г.;
  • с 600 лв. през 2027 г.

В отговор кметът Васил Терзиев предлага увеличение от 100 лева за всички и допълнително такова за работещите в столичните авто- и електротранспорт, където има най-голям недостиг на кадри.

След срещата в четвъртък синдикатите са намалили желаната сума до 300 лева, а от своя страна Терзиев е предложил увеличение от 180 лева за всички, но без допълнителни бонуси за двете дружества с недостиг на хора. Това предложение е било отхвърлено.

Какво се случи

В сряда беше обявена стачка на шофьорите от градския транспорт в София. Първоначално тя трябваше да продължи само 4 часа - от 4:00 часа сутринта до 8:00 часа, но беше удължавана неколкократно и в крайна сметка София остана без транспорт през целия ден.

Заради очаквания затруднен трафик във вторник кметът обяви сряда за неучебен ден.

Късно в сряда стана ясно, че работещите в градския транспорт ще стачкуват и в четвъртък.

Това се случи, след като Терзиев предложи компромисен вариант за увеличение на заплатите само за част от работещите в сектора, но синдикатите не подкрепиха тази идея.

Хора чакат метрото по време на стачката на наземния градски транспорт в София, 14 май.
Хора чакат метрото по време на стачката на наземния градски транспорт в София, 14 май.

Единственото, което продължава да работи по време на стачните действия, е метрото. Въпреки това протестиращите заплашиха, че ако исканията им не бъдат изпълнени, метрото също ще спре да работи.

От съобщение на общината се разбира, че не е изключено почти целият транспорт в София да не работи и в петък.

Какви са проблемите

Липсата на шофьори и произхождащото от това извънредно работно време са едни от най-големите проблеми в столичния градски транспорт.

По информация на заместник-кмета на Столичната община по финанси Иван Василев в автотранспорта има недостиг на 250 водачи, а в електротранспорта - на 100 водачи. Това води до извънреден труд.

Служители на наземния градски транспорт в столицата протестират пред трамвайно депо "Красна поляна".
Служители на наземния градски транспорт в столицата протестират пред трамвайно депо "Красна поляна".

"В "Метрополитен" брутната заплата на един машинист е 4800 лева без много извънреден труд, а в "Столичен автотранспорт" е 3900 лева с изключително много извънреден труд", каза Терзиев за бТВ в сряда.

Иван Василев посочва и още два проблема - стари автобуси, тролеи и трамваи, както и административен хаос заради наличието на 4 отделни дружества. Това са "Метрополитен", Центъра за градска мобилност (ЦГМ), столичните автотранспорт и електротранспорт. В момента по негови думи там има 700 служители, които извършват сходна дейност.

Увеличение от 400 лева се иска и за тях.

Какво предлага кметът

В отговор на исканията на протестиращите Терзиев предлага 100 лв. увеличение към основната заплата на всички в софийския градски транспорт и вдигане двойно на бонусите само за работещите в електротранспорта и автотранспорта, където има най-голям недостиг на хора.

По негови думи средният бонус е 290 лева. Така стартовата заплата на шофьорите и ватманите ще се повиши от 1800 на около 2500 лв. с всички бонуси. Според кмета това ще привлече нови хора и ще намали натоварването над работещите в сектора сега.

"Ресурсите трябва да се насочат там, където е най-голяма нуждата и където ще има реален ефект за справяне с недостига на кадри. Нашата цел е да решим проблема, а не просто да раздадем пари на всички без оглед на реалната ситуация в отделните звена", каза Терзиев.

На този фон общината обмисля да слее четирите транспортни дружества.

Заплатите на работещите в столичния градски транспорт последно бяха увеличени в края на 2024 г. Тогава след протестни действия се договори увеличение от 15%, както и създаването на бонус система.

От години столичните общински предприятия, включително и тези, които отговарят за транспорта, са критикувани за лошо управление, корупция и разхищение на публичен ресурс.

През 2024 г. година общинските съветници от ГЕРБ, БСП и ИТН гласуваха за смяната на ръководствата на няколко общински дружества, сред които бяха "Метрополитен", Столичния авто- и електротранспорт и Центъра за градска мобилност.

На този фон ГЕРБ и БСП подкрепиха протестите и обвиниха Терзиев в бездействие и некомпетентност. ПП-ДБ каза, че протестът е политически.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Как руската пропаганда влиза в българските училища
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
XS
SM
MD
LG